HOME | O KOLEKCJI | WSPÓŁPRACA | CZYTELNIA | LINKI | KONTAKT  
           

autoArchiwum to projekt bazujący na kolekcji prospektów samochodowych istniejącej od początku lat 90-tych. Projekt ten ma na celu archiwizowanie prospektów i literatury samochodowej będących w przyszłości nieocenionym źródłem wiedzy o motoryzacji.

W kolekcji są prospekty samochodów osobowych, ciężarówek, autobusów, pojazdów specjalnych i wojskowych. Pochodzą one z całego świata, nie wyłączając tak egzotycznych krajów jak Filipiny, Republika Południowej Afryki, Argentyna czy Australia. Wielu producentów, których prospekty są w kolekcji, nie ma już na motoryzacyjnej mapie świata.

Najstarszy w kolekcji prospekt został wydany w 1912 roku. Przedstawia on szwajcarski automobil Fischer Wagen. Inne prospekty, choć nieco młodsze, przedstawiają nie mniejszą wartość historyczną, jak choćby Tempo A400 z pieczątką krakowskiego punktu sprzedaży, z czasu gdy Kraków był pod okupacją niemiecką. Kolejnym cennym prospektem jest Mercedesa Typ 230 wydany w języku polskim jeszcze przed wojną - w 1939 roku - a który to szczęśliwie ją przetrwał w naszym kraju. Wpółczesnym prospektem wartym uwagi jest Maybach 57 & 62. Jest to wydanie ekskluzywne, na które składają się katalog główny (oprawiony w twardą oprawę okrytą białą skórą) oraz 2 suplementy (cennik oraz wyposażenie dodatkowe). Całość w eleganckim pudełku.

Na stronie autoArchiwum.pl znajdziemy skatalogowaną pełną kolekcję. Wybrane prospekty szerzej opisane są w artykułach w Czytelni i na Facebook.

We wrześniu 2014 roku kolekcja autoArchiwum po raz pierwszy została zaprezentowana publicznie podczas wystawy Classic Moto Show. Relację z tej imprezy znaleźć można w Czytelni: http://autoarchiwum.blogspot.com/2014/09/classic-moto-show-2014.html

Zapraszam do kontaktu kolekcjonerów oraz firmy zainteresowane współpracą.


- Jakub Widła
Automotive Literature Archive

autoarchiwum@gmail.com